"Állásszerző rejtvény:
(Kapcsolt képességcsoport: kognitív)
Egy gyümölcsöket szállító vállalat logisztikai osztályára jelentkezel állásra. A felvételiztető bevezet egy raktárba, és mutat neked három ládát. Az egyiken "NARANCSOK", a másikon "ALMÁK", a harmadikon pedig "ALMÁK ÉS NARANCSOK" felirat látható. Ezek után elárjulják neked, hogy sajnos egyik ládán sem a jó címke van.
A felvételiztetőt megkérheted, hogy húzzon neked EGYETLEN gyümölcsöt az egyik általad választott ládából. Ha 100%-os biztonsággal meg tudod állapítani, hogy melyik címke valójában melyik ládára való, és át tudod címkézni a ládákat, akkor fel vagy véve.
Melyik ládából kell választanod és miért?
Nem csinálni semmit, csak létezni-gyakorlat
(Kapcsolt képességcsoport: emotív)
Az, hogy mennyire érzed magad jól a bőrödben, nagyrészt nem a külső körülményektől függ. Érezheted magad fantasztikusan akkor is, ha munkanélküli vagy és ramatyul akkor is, ha háromszor annyit keresel, mint az átlag. Nem is kell próbálkoznod: már most fantasztikus vagy! Ahelyett, hogy olyannak próbálnál látszani, aki nem vagy, inkább fedezd fel a benned rejlő és már meglévő képességeket és élj azok szerint. Merj önmagad lenni és merj fantasztikus lenni!
A következő fél percben ne csinálj semmit. Csak ülj és legalább fél percig próbáld meg élvezni a semmittevést! Ha nagyon kavarognak a fejedben a gondolatok, és nem megy, próbálj meg minél több dologra visszaemlékezni a büszkeséglistádról!
A nagy pörgésben sokszor nincsen időnk megállni és gondolkodni. Itt az ideje!
4. nap – Erősítsük kapcsolatainkat!
A mai napon kénytelen leszel dicsérni és magadat dicsértetni! Felejtsd el, miket mond neked az Önkritikus-mumus!
Tükör-gyakorlat:
(Kapcsolt képességcsoport: emotív, szociális)
Válaszd ki egy nagyon jó barátodat vagy családtagodat. mondd meg neki, hogy házi feladatot kaptál, amit meg kell csinálnod, ezért segítsen! Árulja el neked, hogy mit szeret benned, miért gondolja azt, hogy Te fantasztikus vagy, szerinte mik az erősségeid?
Önbizalmunk építésének fontos építő elemei a környezetünktől kapott pozitív visszajelzések. Sokszor észre sem vesszük őket, amikor kapjuk, itt az ideje, hogy odafigyelj! De nem csak emiatt fontos az ilyesmi. Itt nem egyszerű önámításról van szó. Nem csak az fontos, hogy vedd észre a saját értékeidet, hanem az is, hogy ennek tudatosításával megpróbáld az erősségeidet felhasználni az életed minél több területén!
Írd le, hogy mit mondtak neked!
Volt valami, ami meglepett? Szerinted mit csinálsz jól? Mire kell összpontosítanod?
Dicsérős-gyakorlat:
(Kapcsolt képességcsoport: szociális)
A mai nap folyamán dicsérj meg valakit valamiért. Lehet az külső, belső tulajdonság: teljesen mindegy. A lényeg a dicséret! És persze az is, hogy őszinte legyen!
Mások dicsérete ránk veti fényét vissza. Ha valaki megérdemli a dicséretedet, ne rejtsd véka alá. Az emberek sokkal pozitívabban ítélik meg azokat, akik valamiért őket megdicsérték. Sokan azért nem szeretnek másokat dicsérni, mert úgy érzik, azzal az alárendeltségüket ismerik el, pedig éppen az ellenkezője igaz. Az őszinte dicséret nemcsak pozitív hatást kelt a másikban, de képesebbé tesz a pozitív dolgok észrevételére, és mutatja, hogy nem félsz mások jó teljesítményét elismerni. Hazánkban (sajnos) ez ritka kincs!
Feszítgetős gyakorlat:
(Kapcsolt képességcsoport: fizikai)
Ülj le egyenes háttal egy székbe, kezeidet tedd a térdeidre. Ülj lazán, kényelmesen. Feszítsd meg a lábfejedet, számolj ötig, majd lazítsd őket. Folytasd a vádliddal, a comboddal és haladj egyre feljebb, egészen az arcizmaidig. Feszítsd meg, majd lazítsd el az összes izmodat szépen sorban.
Ez a gyakorlat kiváló stresszoldó, amit bármikor alkalmazhatsz. Azon a fiziológiai elven alapszik, hogy a stresszhelyzetben megfeszült izmokra tovább ráfeszítve az ellazításkor az eredetinél lazább, ernyedtebb állapotba kerülsz. Túlfeszítéskor ugyanis a tested rögtön azt üzeni: „ez túl sok! Lazítsunk!”
5. nap – Gondolkozunk és figyelünk
Zokni-rejtvény:
(Kapcsolt képességcsoport: kognitív)
Ismét agyad jobb agyféltekéjét dolgoztatjuk meg:
Van hat pár fekete és hat pár fehér zokni a fiókodban, de a zoknik nincsenek összepárosítva. Ha teljes sötétségben kellene kivenned a zoknikat legalább hány darab zoknit kellene kihúznod, a fiókból, hogy biztosan legyen benne egy pár?
„Az élet márpedig szép!”-gyakorlat:
(Kapcsolt képességcsoport: emotív)
Az életnek megvannak a maga hullámvölgyei. A hangulatod feljavításának egyik titka, hogy keress szépséget és értékeket az apróságokban is. Gyakran olyan helyeken találhatsz kedélyjavító morzsákat, ahol nem is gondoltad volna. Állj meg, és csodáld meg a virágokat egy virágbolt kirakatában, gondold végig, mi mindent tanultál egy nehéz szituációból, kóstolj meg új ízeket! Csempéssz bele valami kis újdonságot minden hetedbe, kezdd az egészen aprókkal!
Érdeklődj! – feladat:
(Kapcsolt képességcsoport: szociális)
Van olyan ismerősöd, akivel már régóta szeretnél találkozni, de valahogy sosem értek rá? Itt az ideje, hogy újra felvedd a kapcsolatot vele! Írj neki üzenetet, vagy keresd meg és érdeklődj, hogy hogy van!
6. nap – Ki vagy Te igazából?
Beszélgetős-gyakorlat:
(Kapcsolt képességcsoport: szociális)
A mai nap folyamán kezdeményezz beszélgetést egy idegennel. Lehet az bolti eladó, vagy a buszmegállóban egy másik várakozó utas, legyen a téma az időjárás vagy az, hogy melyik joghurtot válaszd, teljesen mindegy. Nézz rá, mosolyogj, szólítsd meg, kérdezz! Meglátod, kapcsolódni és ráhangolódni másokra is csak gyakorlás kérdése és sokkal könnyebb, mint gondolnád!
A gyakorlattal picit átlépjük a komfort-zónádat.
Kedvenc-gyakorlat:
(Kapcsolt képességcsoport: emotív)
Ma rúgj ki a hámból és főzd meg vagy vedd meg a kedvenc ételedet. Jó étvágyat!
Rajzolós-gyakorlat:
(Kapcsolt képességcsoport: kognitív)
Jobb agyféltekédet is ideje „izzítani”.
Címer-gyakorlat: Ki vagy te, mik számodra a legfontosabb dolgok és értékek? Foglald címerbe! Mi szimbolizálja legjobban a Te valódat? Vegyél elő papírt, színes ceruzákat és rajzold le! Az elkészült rajzot fotózd le és küldd be nekünk „Címerem” tárggyal: info@boldogsagtervezes.com címre.
Esti séta:
(Kapcsolt képességcsoport: fizikai)
Az előző gyakorlatok után ismét itt az ideje egy fél órás sétának!
7. nap – Zárás és kezdés?
Egy kis nevetés – gyakorlat:
(Kapcsolt képességcsoport: emotív)
A stand-up comedyt szereted, vagy inkább a romkom filmeket? Ha semmi nem jut az eszedbe, ajánljuk kedvenc magyar humoristánkat: https://www.youtube.com/watch?v=joImL9TEc0k&feature=related
Ha más típusú humorra vágysz, vagy más módszered van a nevetésre, használd nyugodtan! A lényeg: ma nevetned kell. Ha sehogy nem megy, elárulunk egy titkot: a hat alapérzelem (ha még emlékszel az első részre) abban is különleges, hogy nem csak biológiailag kódolt, de zsigerileg előidézhető! Márpedig az öröm (és a hozzá kapcsolható nevetés) a hat alapérzelem egyike.
Egy kísérletben az résztvevők egyik felétől azt kérték, hogy tegyen egy ceruzát a szájába, míg a másik felétől nem kértek ilyesmit. (A ceruza a szájban az arc izmait mosolygáshoz hasonló állapotba kényszeríti.) Ezek után levetítettek nekik egy kisfilmet, aminek a végén megkérték őket, hogy értékeljék a filmet. Azok, akiknek a szájában volt ceruza, sokkal szórakoztatóbbnak értékelték a filmet, mint a többiek. Ha most azt gondolod, hogy biztosan a helyzet maga volt vicces, elárulom, ez a kísérletvezetőknek is eszükbe jutott, ezért kipróbálták, hogy egyéb, hasonlóan vicces tevékenységet végezve (pl. kisujjgörbítés, fülvakarás, fenékvakarás, stb.) is jobbnak értékelik-e az emberek a filmet, de nem. A tanulság: ha nem megy a nevetés, kezdj el mosolyogni, és hamarosan örülni fogsz. Vagy csak egyszerűen tégy egy ceruzát a szádba, és mindjárt jobb lesz a műsor!
Ölelős gyakorlat:
(Kapcsolt képességcsoport: szociális)
Ma öleld meg az egyik barátodat vagy családtagodat akármilyen ürüggyel. Ha a mai nap erre nincs lehetőség, tedd meg legfeljebb egy héten belül!
Köszönöm-gyakorlat:
(Kapcsolt képességcsoport: szociális)
A hála érzése expressz módon repít jobb hangulatba. A mai nap folyamán ismerd el valakinek a segítségét, és köszönd meg neki. mondd el neki, hogy mennyit segített egy nehezebb élethelyzetedben. Mindketten jól fogjátok érezni magatokat!
Tanulj valami újat!-gyakorlat:
(Kapcsolt képességcsoport: kognitív)
Ma gondolj ki valamit, amit már régen meg szerettél volna tanulni, és aminek a megtanulása nem vesz olyan sok időt igénybe. Pl. ilyen lehet egy ételrecept megtanulása, vagy megtanulni valamit használni az interneten. Hogy mi lesz az, rád van bízva. Lehet az egy elméleti, de lehet gyakorlati dolog is. Ami csak elégedetté tesz.
Ha csak olyan dolog jut eszedbe, ami hosszabb időt igényel, akkor nosza! Állíts fel egy tervet, szánj rá X óra időt, oszd be, és kezdj neki ma! Hidd el, mire a végére érsz, sokkal jobban fogod érezni magad.
A tanulás nem csak serkenti az agyműködést, de egyre magabiztosabbá is tesz, hiszen a világnak egyre nagyobb szeletéről érezzük azt, hogy hatással vagyunk rá! A jövőben minden héten tanulj meg valamit!"
Ajánlott bejegyzések: