"az emberek jelentősen túlbecsülik azt, amire rövid időn belül képesek, és mérhetetlenül alulbecsülik azt, amire hosszú távon képesek"
"1. Emotív képességek (különösen a pozitív érzelmek megélésének képessége)
2. Kognitív képességek (különösen a felfogóképesség, a logikai készségek, és a mentális fókusz)
3. Szociális képességek (a társas kapcsolatok kialakítására és fenntartására való képesség)
4. Fizikai képességek (a testi erő, mozgékonyság és terhelhetőség)
„Nem fog sikerülni!”-mumus: Ez a mumus állandóan csak azt hajtogatja, hogy semmi sem fog sikerülni, és hogy hiába csinálsz akármit, úgysem fog összejönni. Különben is, túl fiatal/öreg/sovány/kövér vagy hozzá. Akkor meg mit akarsz? A „Nem fog sikerülni!”-mumus ellen alkalmazhatod a „Büszkeséglista” csodafegyverét!
„Másnak sokkal jobb!”-mumus: Ez a mumus mást sem csinál, csak összehasonlítgat Téged másokkal. És persze mindig az jön ki, hogy mások sokkal jobban csinálnak mindent. Te pedig egy szerencsétlen vesztes vagy. (Sokszor karöltve jár a „Nem fog sikerülni!” mumussal, nagyon idegesítőek tudnak lenni.) Legyőzéséhez használhatod például az „Elfogadom”-tálat.
„Sült galamb”-mumus: Ez a mumus folyamatosan azt hajtogatja, hogy még nincs itt az ideje annak, hogy boldog légy, mert még nem olyanok a körülmények. Még ne csinálj semmit, mert nem optimálisak a feltételek. De majd ha (saját költésű feltételek ide), akkor végre meg fogom tudni tenni azt, ami boldoggá tesz. Eközben észre sem veszed, hogy csak vársz a sült galambra, és közben nem haladsz előre, hiszen tudod, akkor lesz majd minden sokkal jobb, amikor az megérkezik. Legyőzéséhez jó eszköz a „Kapocs”-gyakorlat.
„Mindig vagy soha”-mumus: Ez a mumus, bármi rossz történjék is veled, azonnal elkezd általánosítani. Például ha nem vesznek fel egy állásra, akkor azt fogja mondani: „Soha nem fognak felvenni sehova.”, vagy ha elhagyod a kulcsodat, akkor azt: „Mindig elhagysz mindent.” Vedd fel vele a harcot, és hozz fel ellenpéldákat! Ne hagyd magad általánosítani, mert hosszú távon az identitásod része lesz az, ahogy bosszankodsz és általánosítasz.
Önkritikus-mumus: Maximalizmus, magas mérce, soha nem lehetsz elég jó – ismerősek ezek a gondolatok? Akkor bizony Te is az Önkritikus-mumus csapdájába estél. Használd ellene az „Elfogadom-tálat”!
„Én ezt már mind tudtam!”-mumus: Róla már volt szó az előzőekben. Ő az a benned lévő, okoskodó kisördög, aki miatt nem tudsz kinyílni és új dolgokat befogadni. Ez tulajdonképpen az ego megnyilvánulása. Rendkívül kártékony és el sem hinnéd, mennyi élmény és tudás megszerzésében akadályoz meg Téged.
Hogyan győzd le a mumusokat?
Amint felütik a fejüket és kezdenék érzelmeidet negatív irányba tolni, próbáld megállítani őket!
• Gondolkodj el: vajon miért bukkantak fel éppen most?
• Lépj hátrább három lépést, és kérdezd meg magadtól, hogy jogosak-e az érzelmeid. Hogyan reagálnál arra, ha ugyanezt a szituációt egy barátod mesélné el neked?
• Végezd a napi gyakorlatokat, mert segítenek abban, hogy egyre könnyebben tudd legyőzni a rád törő negatív hullámokat.
• Írd le mindennap a küldetésnaplódba (lásd lent), hogy aznap melyik mumussal küzdöttél meg aznap és milyen eredménnyel! Az sem baj, ha elbuktál és a mumus kerekedett felül (esetleg órákra tönkretette a hangulatodat) – a lényeg, hogy tudatosítsd magadban a létét és vedd fel a kesztyűt ellene.
1. nap – Laza, könnyed bemelegítés
Készen állsz a küldetésre? Felveszed végre a kesztyűt a mumusokkal és eltökélt vagy, hogy mindent megteszel azért, hogy csúcsformában érezd magad? Vágjunk bele! Bemelegítésként, ma még csupa egyszerű feladatot adunk neked!
Összpontosítás – gyakorlat:
(Kapcsolt képességcsoport: kognitív)
Ma három alkalommal mozgasd meg kicsit az elmédet és összpontosíts! Minden idő, amit összpontosítással töltesz, segít egy kicsit edzeni az elmédet! Ennek hatására nem csak a koncentrációképességed lesz jobb, hanem a figyelmed, a megfigyelőkészséged és az akaraterőd is! Kutatásokból tudjuk azt is, hogy az akaraterő (amit olyan sokan hiányolunk) az izomzathoz hasonlóan fejleszthető. Bármilyen kis koncentrációt igénylő feladat, aminél nem adod fel a koncentrációt, segít az akaraterőd növelésében. Igen, még az olyan kis fikarcnyi feladatok is, amilyeneket ma kell megcsinálnod:
1. 8 és 12 óra között valamikor (te döntöd el, hogy mikor) állj meg egy pillanatra, és kezdj el 100-tól visszafelé számolni 0-ig hármasával! (100, 97, stb., 0)
2. 12 és 16 óra között, de az előző feladat után legalább 1 órával állj meg egy pillanatra, és kezdj el 150-től 0-ig visszafelé számolni négyesével! (150, 146, stb., 0)
3. 16 és 20 óra között, de az előző feladat után legalább 1 órával állj meg egy pillanatra, és kezdj el 200-tól 0-ig visszafelé számolni hatosával! (200, 194, stb., 0).
Ha elszoktál már a koncentrációtól, akkor meglepően nehéznek is találhatod majd ezeket a feladatokat, de pár perc alatt azért meg tudod őket oldani!
Elő a cukival! – feladat!
(Kapcsolt képességcsoport: emotív)
Nyisd ki ezt az oldalt, és tölts el legalább 10 percet rajta! http://cukisag.blog.hu/
Tudományosan bizonyított, hogy az aranyos állatok nézegetése (és simogatása) lejjebb viszi a vérnyomást és jobb hangulatot eredményez. Ha neked nem az aranyos állatok a
gyengéid, akkor nézegess babákat, vagy bármit, ami jobb kedvre derít! Ha van háziállatod, simogasd vagy játssz vele legalább negyed órát!
Esti séta – gyakorlat
(Kapcsolt képességcsoport: fizikai)
Egész nap ülsz a gép előtt, vagy az autóban? Ma este szakíts időt egy kis sétára. Legalább fél órát sétálj és nézelődj! Felmérések kimutatták, hogy jobban megy a gondolkozás is séta közben. Gondolkozz el! Az egészségre vonatkozó kutatások egyértelműen megmutatják, hogy a legjobb módja a fizikai fittség elérésének legjobb módja, ha nem ülünk állandóan! A kutatások szerint nagyjából napi 8 kilométernek megfelelő séta az, ami még jelentősen befolyásolja a fizikai jólétünket. A napi 8 kilométert sétáló emberek egészségesebbek még azoknál a társaiknál is, akik ugyan nem sétáltak rendszeresen, de heti 1-3 alkalommal edzettek valamit!
Miközben sétálsz, gondolkodj el azon, hogy hogyan tudnál a napi rutinodba beépíteni valamiféle mozgást!
Egy forró kád víz – feladat
(Kapcsolt képességcsoport: emotív)
És ha már sétáltál egy jót, séta után szánj rá megint legalább fél órát arra, hogy beülsz egy jó forró kád vízbe. Ne csinálj fél óráig az égvilágon semmit, csak ülj a kádban és idézd fel az elmúlt öt év legkellemesebb pillanatait és eseményeit. Hogy nincs fél órád abban, hogy a kádban ücsörögj? Ugyan már, annyira még Te sem lehetsz nélkülözhetetlen a világ számára!
A nap végén töltsd ki a küldetésnaplód mai napra vonatkozó részét!
2. Nap – Vegyük sorra a kincseidet!
A tegnapi lazítás után ma egy kicsit megdolgoztatunk. A feladatok elvégzésére szánj legalább fél órát!
Büszkeséglista-csodafegyver
(Kapcsolt képességcsoport: emotív)
A rohanó hétköznapokban sokszor irányt tévesztünk és könnyen elfelejtjük, kik vagyunk és mit is akarunk igazából. A mókuskerékben úgy érezzük, elszürkültünk és nem is érünk semmit. Ilyenkor nagyon fontos emlékeztetni magunkat a sikereinkre és arra, milyen kincseink gyűltek fel az évek során.
Magaddal kapcsolatban mire vagy büszke? Ülj le, vegyél elő tollat és papírt és írjál össze legalább ötven dolgot! Első hallásra azt fogod mondani, ez lehetetlen, ennyi nincs is. Pedig dehogynem! A legkisebb dolgok is számítanak, hiszen sikereidet most nem másokhoz méred, hanem saját magadhoz! Sikereid és büszkeségeid, illetve azok számontartása könnyen megalapozhatja az önbizalmadat. És fogadok, hogy sosem szántál időt arra, hogy ebből legalább néhány dolgot összeírj.
Legyél büszke magadra, hiszen itt vagy, tenni próbálsz azért, hogy teljesebb életet élj, már rengeteg nehézséggel megküzdöttél, és rengeteg dologra büszke lehetsz! Lássuk, mikre (ha már 10 perce ülsz a papír fölött, és mégsem tudsz 50 dolgot felsorolni, amire büszke vagy magaddal, az eredményeiddel, stb., kapcsolatban, akkor semmi gond, folytasd holnap!)
Elfogadom-tál:
(Kapcsolt képességcsoport: emotív, kognitív)
Assisi Szent Ferenc mondta: „Uram, adj türelmet, hogy elfogadjam, amin nem tudok változtatni, Adj bátorságot, hogy megváltoztassam, amit lehet, és adj bölcsességet, hogy a kettő között különbséget tudjak tenni.”
A BoldogságTervezésnél az első és legfontosabb dolog reálisan fölmérni a lehetőségeidet és azt, hogy jelenleg mire van lehetőséged és mire nincs. Teljesen felesleges azon keseregned egész életedben, hogy nem lehetsz balerina, ha soha még csak egy spárgát sem tudtál megcsinálni. És még ha lehet is változtatni a körülményeiden, minden nem megy egyszerre, és van, amit el kell fogadnod úgy, ahogy van. A rengeteg önfejlesztésnek és görcsös boldogságkeresésnek sokszor az a nagy hátránya, hogy állandóan azon frusztrálódsz, hogy miért nem tökéletes már minden körülötted. Türelem! A gyakorlat lényege az önelfogadás. Valamint a megbékélés azzal, hogy legalábbis jelenleg bizonyos dolgokon nem tudsz változtatni. (Ne izgulj, később kitűzheted célul, hogy bizonyos tételeket kiveszel a tálból és változtatsz rajtuk.)
Vegyél elő egy tálat, és a következő egy hétre nevezd ki „Elfogadom”-tálnak! Papírcetlikre írd fel azokat a dolgokat, amiken szeretnél ugyan változtatni, de jelen pillanatban nem tudsz (pl. túl kicsi a lakás, de most jelenleg nincs pénzed nagyobbra, összevesztél valakivel, de egyelőre még nem tudod, hogyan kellene helyrehozni a dolgot, stb.)! A cetliket olvasd fel magadnak hangosan, majd mondd azt: „elfogadom!” – és tedd bele őket a tálba. Ezzel a gyakorlattal megengeded magadnak, hogy ne legyél tökéletes, megengeded magadnak azt, hogy már most jól érezd magad és leteszed a nyomasztó terheket. Amikor összegyűlik egy kis lélekerőd, vegyél ki cetliket a tálból és vizsgáld őket felül: tudsz-e már rajtuk dolgozni? Bármikor, amikor betámad a „Másnak sokkal jobb!”-mumus, gondolj a tálra, és tehetsz bele újabb cetliket is!
A nap levezetése-gyakorlat:
(Kapcsolt képességcsoport: fizikai)
Ha ma voltál tornázni, akkor nem kell elvégezned ezt a gyakorlatot. Ha nem voltál, akkor a feladat a következő: csinálj meg tíz felülést, tíz hátemelést és tíz fekvőtámaszt. Ha nem megy egyszerre, akkor pihenj kicsit, de addig ne hagyd abba, amíg meg nincs a tíz-tíz.
Mindenkinek: Nyújtózkodj egy jó nagyot és próbáld meg elérni a plafont! (Fontos! Kizárólag csak bemelegítés után kezdj neki mind az edzésnek, mind a nyújtózásnak!)
3. nap – Ma korán kelünk és aranyat lelünk
Biztos téged is nyomaszt egy-két elvégzetlen feladat. Ma korán kelünk, belekezdünk és a nap folyamán marad energiánk egy kis mosolygásra és rejtvényfejtésre is!
Utálatos-gyakorlat:
(Kapcsolt képességcsoport: emotív)
Mindannyiunknak vannak olyan feladatai, amiket utálunk elvégezni, ezért aztán halogatjuk és tologatjuk őket. Ma reggel első dolgod legyen az egyik utálatos feladatba belekezdeni és minél hamarabb elintézni azt. Ha az egy időpont-egyeztetés a fogorvosoddal, akkor hívd fel korán, ha takarítanod kell, akkor takaríts ki munkába menetel előtt. Ha az utálatos teendőkkel a délelőtt folyamán végzünk, a délután már sokkal könnyebben fog menni, nap végére pedig büszke leszel magadra, és arra, hogy végre túlvagy valamin, amit eddig halogattál.
Ha semmilyen halogatott dolgod nem volt ma, akkor holnap vedd elő ezt a gyakorlatot! Ezt ismételd addig, amíg egyszer észre nem veszed, hogy van egy halogatott feladatod!
Mosoly-gyakorlat:
(Kapcsolt képességcsoport: szociális)
Emlékszel még a boldogság öt komponensére? Ahhoz, hogy fantasztikusan érezd magad, szükséged van kapcsolatokra, ez egy alapvetően fontos elem. Erre erősítünk rá egy kicsit ma.
Mosolyogj rá ma néhány (3-5-10) idegenre! Ne kérdezz semmit, csak mosolyogj, de persze hagyd, hogy vegye észre! Persze, ha úgy jön ki a lépés, nyugodtan szóba is elegyedhetsz vele!
Pszichológiai kísérletek sora bizonyítja a mosolygás pozitív élettani hatását. Miért ne használnád Te is ezt a csodafegyvert a lelki wellness eléréséhez? Arról nem beszélve, hogy a mosolygó embert általában szimpatikusabbnak találják az emberek. Raktározd el és használd ki ezt a tudást legközelebb!
Ajánlott bejegyzések: